Gotowe domy szkieletowe całoroczne – czy sprawdzą się w polskim klimacie?
Gotowe domy szkieletowe całoroczne cieszą się coraz większą popularnością. Często jednak pojawiają się pytania, czy tego typu konstrukcje rzeczywiście nadają się do użytkowania przez cały rok, zwłaszcza w naszym, nie zawsze łaskawym klimacie. Mróz, wilgoć, silne wiatry – czy gotowy dom szkieletowy faktycznie poradzi sobie z takimi wyzwaniami? Przyjrzyjmy się faktom i rozwiejmy wszelkie wątpliwości.
Czy gotowe domy szkieletowe są całoroczne?
Wielu osobom hasło gotowe domy szkieletowe przywodzi na myśl lekką letniskową konstrukcję, która nadaje się głównie na wakacyjne miesiące. To skojarzenie bierze się przede wszystkim z popularnych niegdyś domków letniskowych budowanych w technologii drewnianej, często o niskiej izolacyjności termicznej, z lichych materiałów i o fatalnych proporcjach. Współczesne domy szkieletowe nie mają jednak nic wspólnego z prowizorycznymi letnimi domkami. To pełnowartościowe budynki całoroczne, spełniające normy budowlane i energetyczne. Tyle, że postawione w innej technologii niż tradycyjna.
Drewno, jako główny materiał konstrukcyjny, wyróżnia się bardzo dobrymi właściwościami termoizolacyjnymi. Dobrze zaizolowany dom szkieletowy może być cieplejszy zimą
i chłodniejszy latem niż dom murowany, a także łatwiejszy i szybszy do ogrzania.
Izolacja termiczna gotowych domów szkieletowych całorocznych
Jednym z najważniejszych aspektów, który decyduje o jakości gotowego domu szkieletowego całorocznego, jest jego izolacja termiczna. W dobrze zaprojektowanym i wykonanym budynku drewnianym stosuje się wysokiej jakości materiały izolacyjne, takie jak wełna mineralna, pianka poliuretanowa czy włókna celulozowe.
Ściany domów szkieletowych mają charakterystyczną budowę warstwową, co pozwala na precyzyjne umieszczenie odpowiedniej ilości izolacji. Dzięki temu współczynnik przenikania ciepła (U) dla ścian jest tu często lepszy niż w standardowych ścianach murowanych. To oznacza, że ciepło zimą nie ucieka tak szybko jak ma to miejsce w przypadku domów z cegły czy betonu.
Dodatkowo niezwykle istotnym elementem jest szczelność powietrzna budynku. Nowoczesne domy szkieletowe wyposażone są w specjalne folie izolacyjne oraz paroizolacyjne, które zabezpieczają przed nadmiernym przenikaniem wilgoci oraz niekontrolowaną utratą ciepła. W praktyce oznacza to, że przy odpowiednim wykonaniu domy te mogą być niezwykle energooszczędne, co przekłada się na niższe rachunki za ogrzewanie.
W naszych gotowych domach szkieletowych całorocznych stosuje się zaawansowane rozwiązania termoizolacyjne, które gwarantują wysoki komfort cieplny. Ściany zewnętrzne są zaizolowane wełną mineralną o grubości do 40 cm*, co zapewnia świetne właściwości izolacyjne. Dodatkowo w dachu znajduje się podobnie aż do 40 cm* izolacji, co minimalizuje straty ciepła. To oznacza niższe rachunki za ogrzewanie zimą. Szczelność domu poprawiają wysokiej jakości folie paroizolacyjne i membrany. Dzięki temu konstrukcja jest zabezpieczona przed wilgocią, a jednocześnie „oddycha”, co zapobiega kondensacji pary wodnej
i powstawaniu pleśni.
Czy gotowe domy szkieletowe całoroczne są odporne na mróz
i wilgoć?
Polska zima nadal potrafi być surowa, a w niektórych rejonach kraju temperatury spadają nawet poniżej -20°C. W takim klimacie kluczowe jest, aby budynek dobrze znosił niskie temperatury i nie tracił ciepła zbyt szybko. Gotowe domy szkieletowe, dzięki wspomnianej wcześniej dobrej izolacji, mogą zapewnić doskonały komfort termiczny nawet w ekstremalnych warunkach.
Warto jednak pamiętać, że aby dom dobrze sprawował się w takich warunkach, niezbędne jest jego staranne wykonanie. Liczy się nie tylko jakość materiałów, ale także precyzja montażu. Nawet najlepsza izolacja nie spełni swojej funkcji, jeśli zostanie niewłaściwie zamontowana i powstaną mostki termiczne.
Drugim istotnym czynnikiem jest wilgoć. Drewno, jako materiał organiczny, jest podatne na działanie wody, jednak zastosowanie odpowiednich rozwiązań konstrukcyjnych skutecznie eliminują ten problem. Współczesne domy szkieletowe budowane są w taki sposób, aby wilgoć nie miała szansy na długotrwałe oddziaływanie na konstrukcję. Systemy wentylacyjne, odpowiednie zabezpieczenia fundamentów oraz zastosowanie odpowiednich warstw izolacyjnych sprawiają, że domy te są w pełni odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne.
W Simple House:
pilnujemy wysokiej jakości wykonania,
bazujemy na naszym długoletnim doświadczeniu w technologii szkieletowej i wiedzy, które wykorzystujemy, by wyeliminować problem wilgotności.
Jak wygląda ogrzewanie w gotowym domu szkieletowym?
Ogrzewanie gotowego domu szkieletowego całorocznego nie różni się znacząco od sposobów stosowanych w domach murowanych. Można tu zastosować tradycyjny system grzewczy oparty na kotłach gazowych lub na paliwa stałe, ale coraz częściej inwestorzy decydują się na bardziej nowoczesne rozwiązania, takie jak pompy ciepła, systemy hybrydowe (pompa ciepła + kocioł gazowy), fotowoltaikę czy rekuperację – głównie ze względu na regulacje unijne i uchwały antysmogowe.
Ze względu na bardzo dobre właściwości izolacyjne, domy szkieletowe mają niższe zapotrzebowanie na energię grzewczą, co oznacza mniejsze koszty eksploatacyjne. Ciepło jest lepiej zatrzymywane wewnątrz, a same przegrody ścienne nie posiadają bezwładności cieplnej dzięki temu nawet przy krótkotrwałym ogrzewaniu wnętrza szybko osiągają komfortową temperaturę.
Coraz częściej w nowoczesnych domach szkieletowych stosuje się również systemy wykorzystujące odnawialne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne w połączeniu z pompą ciepła mogą sprawić, że dom stanie się niemal samowystarczalny pod względem energetycznym, co jest ogromnym atutem zarówno pod względem ekologicznym, jak i ekonomicznym.
W ofercie Simple House można znaleźć domy z pompą ciepła, która efektywnie ogrzewa budynek zimą. Jeśli inwestor preferuje tradycyjne źródła ciepła, np. kominek lub kozę, ale trzeba pamiętać o wyborze kotła odpowiedniej klasy energetycznej, czyli spełniającego wymogi Ecodesing. Co ważne, dzięki szybkiemu nagrzewaniu się powietrza, w domach szkieletowych ciepło odczuwalne jest niemal natychmiast po uruchomieniu systemu grzewczego.
Czy gotowy dom szkieletowy całoroczny jest trwały?
Na koniec warto także odpowiedzieć na bardzo często przewijające się pytanie, czy dom gotowy dom szkieletowy całoroczny jest tak samo trwały jak dom murowany. Odpowiedź brzmi – tak, pod warunkiem, że zostanie wykonany z wysokiej jakości materiałów i zgodnie z najlepszymi praktykami budowlanymi. W Simple House stosujemy solidne drewno konstrukcyjne, czterostronnie strugane i suszone do wilgotności do 18%, co zapewnia stabilność i odporność na odkształcenia.
Ściany zewnętrzne są usztywnione płytami OSB o grubości 12 mm, a dach zabezpieczony dodatkowymi warstwami izolacyjnymi i membranami ochronnymi. Fundamenty wykonywane są w dwóch wariantach: jako tzw. ławy fundamentowe, na których układane są bloczki szalunkowe zalewane betonem B20, lub jako pełna, zbrojona płyta fundamentowa wykonana z betonu B30. Oba rozwiązania gwarantują stabilność całej konstrukcji. Dzięki temu gotowe domy szkieletowe całoroczne mogą służyć przez pokolenia, nie ustępując pod względem trwałości domom murowanym.
Jak długo trwa budowa gotowego domu szkieletowego całorocznego?
Jedną z największych zalet gotowych domów szkieletowych całorocznych jest szybki czas realizacji. W przeciwieństwie do domów murowanych, które wymagają przerw technologicznych w procesie budowy, domy szkieletowe można wybudować w kilka miesięcy. Proces ten przebiega sprawnie i jest mniej uzależniony od warunków pogodowych (poszczególne elementy domu powstają w hali produkcyjnej), co dodatkowo skraca czas oczekiwania na nowy dom.
Czy warto zdecydować się na gotowy dom szkieletowy całoroczny w polskim klimacie?
Tak, gotowe domy szkieletowe całoroczne to rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w polskim klimacie. Odpowiednia izolacja, nowoczesne technologie oraz wysokiej jakości materiały sprawiają, że tego typu budynki są ciepłe, trwałe i energooszczędne. Dzięki szybkiemu czasowi realizacji, mniejszym kosztom eksploatacyjnym i komfortowi użytkowania, domy szkieletowe stają się coraz bardziej atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych technologii budowlanych. Warto więc spojrzeć na nie, nie jako na tymczasowe rozwiązanie, ale jako na przyszłościowy, nowoczesny i ekologiczny wybór dla osób ceniących komfort i efektywność energetyczną.
*w zależności od wybranego standardu energetycznego budynku