Drewniana atrakcja architektoniczna na Śląsku
Kochamy drewno i drewniane domy, ale nie wszystko u nas kręci się wokół domów szkieletowych. Dziś bohaterem artykułu będzie śląski fenomen. Na zdjęciach wygląda prawie jak wieża Eiffla lecz znajdziecie ją w Gliwicach. Mierzy aż 111 metrów wysokości i szczyci się tytułem najwyżej drewnianej radiostacji nie tylko w Polsce, ale i na świecie.
Jak jest zbudowana wieża w Gliwicach?
Jej budowa rozpoczęta w 1925 r., zakończyła się w 1938 r. Wykonawcą drewnianej budowli była firma niemiecka o nazwie Lorenz. Konstrukcję trzymają cztery prawie 90-tonowe fundamenty. Bele z impregnowanego drewna z modrzewia syberyjskiego łączy aż 16 tysięcy mosiężnych śrub. Są na świecie oczywiście wyższe wieże nadawcze, ale żadna z nich nie jest postawiona z drewna. Z drugiej strony istnieją wyższe drewniane wieże, ale te nie pełnią funkcji nadawczej jak nasza śląska. Wszystkie te wyjątkowe powody składają się na jej zaszczytne miejsce na liście Pomników Historii.
W jakim celu powstała radiostacja?
Początki nie są chlubne, bo jej oryginalna funkcja była stricte propagandowa na rzecz Niemców, do których te tereny wówczas należały. Służyła rozgłośni radiowej z Wrocławia, a dokładnie ówczesnego Breslau (z niem.), Schlesische Funkstunde. W roku 1939 stała się narzędziem akcji zwanej „prowokacja gliwicka”, która stanowiła fragment dezinformacyjnej propagandy przygotowującej atak na nasz kraj. Po zakończeniu drugiej wojny światowej wieża w Gliwicach nadawała Radio Katowice, później służyła też zagłuszaniu Radia Wolna Europa.
Od 2005 roku funkcjonuje tutaj oddział Muzeum w Gliwicach. Wieża znajduje się na śląskim Szlaku Zabytków Techniki. Warto zrobić tu przystanek w trakcie wakacyjnych wojaży. Nadal można obejrzeć oryginalne oprzyrządowanie stacji nadawczej. Nie wszystkie, ale niektóre spośród urządzeń, takie jak nadajniki, przyrządy pomiarowe, generatory, nadal są sprawne.