Zadzwoń

Domy modułowe dla rodzin z dziećmi – jak zaplanować przestrzeń?

Domy modułowe często przyciągają klientów ze względu na szybki czas budowy i elastyczność w projektowaniu. Wśród nich jest wiele rodzin z dziećmi. To rzeczywiście doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy szukają funkcjonalnego, ale też komfortowego miejsca do życia. Jak zatem zaplanować przestrzeń w takim domu, aby była nie tylko estetyczna, ale także dostosowana do potrzeb całej rodziny?

Drewniany dom modułowy z wiatą Simple House
Dom szkieletowy Simple House z użytkowym poddaszem i drewnianą wiatą.

Układ wnętrz w domu modułowym – przemyślana organizacja przestrzeni

Trudno powiedzieć od czego zaczyna się myślenie o projekcie domu, każdy klient jest inny. Jednak zawsze na dość wczesnym etapie pojawia się myślenie o zorganizowaniu przestrzeni wewnątrz, pytania, na które trzeba odpowiedzieć, żeby uświadomić sobie najważniejsze potrzeby i odpowiedzialnie zaplanować wnętrza. Ilu jest domowników? Czy jest szansa, możliwość, że w najbliższym czasie, ta liczba się powiększy? Jaki jest rytm funkcjonowania rodziny? Czy ktoś z dorosłych pracuje z domu? A może ma hobby, które wymaga skupienia i odosobnienia? Czy goście zatrzymujący się na noc to Wasza codzienność? A może jesteście ludźmi, którzy uwielbiają biesiadować, zapraszać przyjaciół, spędzać czas wspólnie razem i ogólnie rzecz biorąc filozofia życia „na kupie” jest Wam bliska? Możecie też być na przeciwległym końcu tej skali socjalności i może najważniejszy jest dla Was święty spokój i nawet jeżeli jesteście rodziną z dziećmi, ważne jest dla Was wyraźne oddzielenie strefy tych młodszych i starszych (przynajmniej na tak długo jak to możliwe). Rozwiązań może być tak wiele jak klientów. Domy modułowe dają tę przewagę, że możemy na etapie rysowania koncepcji puścić wodze fantazji i w ramach niewielkich technicznych ram planować przestrzeń jak nam w duszy gra. Ważne – dobrze przemyśleć swoje oczekiwania, potrzeby i w miarę możliwości plany. 

Strefa dzienna, strefa nocna

Komfortowa sytuacja jest wtedy kiedy przestrzeń jest na tyle duża, że możemy pozwolić sobie na jasne wydzielenie tych dwóch obszarów. Strefa dzienna – wspólna, otwarta także na gości, na którą składają się przede wszystkim kuchnia, jadalnia i salon oraz ta prywatna, do której nie-domownicy mają wstęp ograniczony. W jednej odpoczywamy, jemy, bawimy się, a przede wszystkim spędzamy czas wspólnie. W drugiej – każdy ma szansę znaleźć się w odosobnieniu, odpocząć, oddać się w spokoju swoim rozrywkom. Strefy mogą znajdować się na dwóch oddzielnych kondygnacjach. Istnieje też możliwość na przykład „wyprowadzenia” pokoju starszego nastolatka poza obręb głównego budynku i postawienie tak zwanego w Simple House aneksu – pisaliśmy o takim rozwiązaniu tutaj.  

dom modułowy
Dom szkieletowy Simple House z dodatkowym aneksem mieszkalnym

Elastyczność – dom modułowy rośnie z rodziną

To duża zaleta, bo warto pamiętać, że potrzeby rodziny zmieniają się z czasem. I nie zawsze jesteśmy w stanie je przewidzieć z dużym wyprzedzeniem. Tu technologia domów modułowych wychodzi naprzeciw oferując dużą elastyczność – można stosunkowo łatwo rozbudować dom o kolejne moduły w miarę rozrastania się rodziny. Na przykład, gdy dzieci dorastają i potrzebują więcej prywatności, można dostawić dodatkowy moduł sypialny lub przeznaczyć go na pokój do nauki czy rozrywki. Ten wątek także rozwijaliśmy już na naszym blogu.

Funkcjonalność przede wszystkim – domy modułowe dla rodzin z dziećmi

W każdym domu, ale w przypadku rodzin z dziećmi chyba jest to wyjątkowo istotne, funkcjonalność odgrywa kluczową rolę. Funkcjonalne domy modułowe to takie, które są wyposażone w przestrzenie, ułatwiające codzienne życie. I choć brzmi to prozaicznie (ale przecież w domu na co dzień toczy się właśnie to prozaiczne życie), warto, powtarzając za wcześniejszym akapitem, szczegółowo przemyśleć jak wygląda ten nasz codzienny rytm. Trzeba też poświęcić chwilę na uświadomienie sobie czego ile posiadamy i przewidzieć w projekcie odpowiednią (czytaj odpowiednio dużą) i ergonomicznie usytuowaną przestrzeń na przechowywanie. Przechowywanie rzeczy, sprzętów używanych codziennie, rzadziej, aż po te nieużywane nigdy (na przykład pamiątki) lub potrzebne tylko sezonowo.  Miejsca te mogą być sprytnie ukryte, na przykład pod schodami lub we wbudowanych szafach. Zawsze przypominamy, że idealnym do tego miejscem są skosy, jeśli budujemy dom z użytkowym poddaszem. 

Strefa zewnętrzna – ogród jako przedłużenie domu

Kiedy myślimy „przestrzeń mieszkalna dla rodziny z dziećmi” widzimy dom z ogrodem – świeże powietrze, plac zabaw, wolność i swoboda własnego podwórka. Domy Simple House najczęściej mają taras, który usytuowany zaraz za strefą dzienną i stanowi naturalny pomost łączący w ciepłym sezonie dom z ogrodem. To przedłużenie salonu lub jadalni, bo życie przy stole, wtedy kiedy pogoda pozwala, najczęściej przenosi się na zewnątrz. Miejsce przeznaczone do rekreacji dla dzieci (pod warunkiem, że ich plany będą zgodne z naszymi założeniami) warto zaprojektować tak, żeby spędzając czas na tarasie łatwo można było je obserwować i tym samym pilnować najmłodszych, bez konieczności ruszania się z miejsca bez potrzeby. 

Energooszczędność i ekologia

Last but not least – oprócz funkcjonalności, domy modułowe mają jeszcze jedną dużą zaletę – mogą być energooszczędne. Wybierając dom modułowy dla rodziny z dziećmi, warto zwrócić uwagę na rozwiązania ekologiczne, które zmniejszą koszty eksploatacji oraz wpłyną na komfort życia. Wysoka izolacja termiczna, nowoczesne systemy grzewcze, panele fotowoltaiczne czy zbiorniki na deszczówkę to tylko niektóre z dostępnych opcji, które uczynią życie w takim domu bardziej zrównoważonym. O rodzajach ogrzewania dostępnych w Simple House pisaliśmy tu. Dom zbudowany z drewna, który jest materiałem ekologicznym, odnawialnym to jedno z najbardziej naturalnych rozwiązań.