Zadzwoń

Dom szkieletowy czy murowany? Który wybrać?

Decydując się na budowę własnych czterech ścian, stajemy przed wieloma dylematami. Jednym z pierwszych jest ten dotyczący wyboru technologii. Dom szkieletowy czy murowany — na jakie rozwiązanie postawić? W tym artykule postaramy się uwypuklić kilka najważniejszych kwestii dotyczących specyfiki obu metod.

Wybór technologii budowy a czas, który chcesz na nią przeznaczyć

Jeszcze kilkanaście lat temu konstrukcje na bazie szkieletu z drewna kojarzyły się raczej z niewielkimi domkami letniskowymi niż pełnoprawnymi budynkami mieszkalnymi. Obecnie dostęp do nowoczesnych materiałów i technologii, a także pojawienie się na rynku wyspecjalizowanych firm sprawia, że domy szkieletowe to coraz częstszy wybór wśród inwestorów prywatnych. Jako główną zaletę tej metody najczęściej wymienia się krótki czas potrzebny na ukończenie inwestycji. Dom szkieletowy wymaga podobnych fundamentów, co murowany. Różnice następują w momencie wznoszenia ścian nośnych. Brak przerw technologicznych związanych z wysychaniem mokrych materiałów budowlanych oraz korzystanie z prefabrykowanych elementów pozwala na wzniesienie budynku już w kilkanaście tygodni. Jest to zdecydowana zaleta dla osób, które pragną możliwie jak najszybciej wprowadzić się do nowego miejsca. W przypadku domu murowanego, często od momentu wbicia pierwszej łopaty pod fundament, do chwili wniesienia ostatniego mebla mija około dwóch lat.

Dom szkieletowy czy murowany? Aspekt finansowy

Wiele osób decyduje się na wybór tradycyjnej technologii budowania ponieważ część prac związanych ze wzniesieniem budynku może wykonać samodzielnie, bez udziału wykonawców. Dłuższy czas budowy może jednak wiązać się z nieoczekiwanym wzrostem cen na rynku materiałów budowlanych. W przypadku domów szkieletowych za całość budowy odpowiada najczęściej wyspecjalizowana firma, a koszty związane z inwestycją rozkładają się na krótszy okres. Z uwagi na to finalna kwota jest łatwiejsza do przewidzenia.Wybór odpowiedniej technologii zależny jest więc od wielu kwestii. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się więcej o konstrukcjach szkieletowych, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Simple House!