Zadzwoń

Czy dom szkieletowy jest tańszy niż murowany?

Przyszli inwestorzy niezdecydowani co do technologii budowy swojego domu, często zadają sobie takie pytanie. Szukają odpowiedzi na forach internetowych, grupach na platformach społecznościowych skupiających pasjonatów budownictwa. I często chcieliby usłyszeć jednoznaczne tak lub nie.

Porównanie domu szkieletowego i tradycyjnego

Swoją drogą termin „dom budowany metodą tradycyjną” oznacza dla nas domyślnie dom murowany. Czy aby na pewno tradycyjną? Wszak dom murowany ma w Polsce względnie niedługą tradycję wobec drewnianych zabudowań od wieków stawianych na naszych ziemiach. Tak się jednak utarło i tak dzisiaj rozumiemy to określenie. A wracając do naszego zagadnienia – chcąc uzyskać poważną odpowiedź należałoby dokonać wiarygodnego porównania domu stawianego w tych dwóch technologiach, co oznacza zestawienie dwóch identycznych projektów i kosztów ich realizacji. Ba, na finalny budżet inwestycji będzie miał wpływ także teren, na którym stanie dom, bo od jego warunków będzie zależał etap fundamentów. Zatem dla zachowania wiarygodności porównania, także uwarunkowania terenu powinny zostać zachowane takie same. W przeciwnym wypadku już na samym starcie zestawienie zakłada błąd. Bo jeśli na przykład dom szkieletowy będzie trochę wyższy, odrobinę szerszy, to oznacza, że będziemy porównywać mniej więcej takie same budynki, a zatem i wynik będzie taki „mniej więcej”, zupełnie niemiarodajny.

Wybudowałem dom i co dalej?

Dalej muszę go utrzymać, żyć w nim i opłacać rachunki za prąd, ewentualnie gaz. I tu dochodzimy do kolejnych schodów w procesie porównania domu murowanego i domu szkieletowego. Ten drugi pobudowany w standardzie energooszczędnym lub pasywnym będzie odciążał domowników w codziennych rachunkach za ogrzewanie. Być może inwestycja początkowa będzie trochę większa z uwagi na solidne ocieplenie i izolację konstrukcji ścian, ale jak porównywać ją nie biorąc pod uwagę dalszych kosztów eksploatacji?

Różnice w technologii szkieletowej i tradycyjnej

Nie ma prostych odpowiedzi, ale są pewne oczywistości, które możemy wziąć pod uwagę przy konstruowaniu porównania. Na pewno proces produkcji elementów szkieletu i stawianie ścian są tańsze ze względu na krótszy czas procesu budowania i angażowania ekipy. Za tym idzie także krótszy okres na jaki musimy wynająć sprzęt budowlany. Dom szkieletowy budujemy bez przestojów, warunki pogodowe nie są tu zazwyczaj przeszkodą – nie musimy czekać na sprzyjającą aurę, żeby mogły wyschnąć kolejne etapy inwestycji. Sporym ułatwieniem jest też fakt, że za całość procesu odpowiada jedna ekipa, która udziela gwarancji na swoje prace i już na wstępie, przy podpisaniu umowy określa zarówno całościowy budżet, kolejne etapy, jak i czas skończenia realizacji. W przypadku metody tradycyjnej, rozciągnięty czas budowy może się wiązać chociażby z niespodzianką w postaci wzrostu cen materiałów budowlanych, co miało miejsce nagminnie w ciągu ostatnich lat.

Spojrzenie całościowe

Tak jak każdy Inwestor, każda Inwestorka to inny przypadek, tak i budowa domu za każdym razem to zupełnie inna historia. Inne wymagania, inne potrzeby. Warto rozważyć cały wachlarz kwestii związanych z tym procesem – część z nich zasygnalizowaliśmy w tym tekście – patrzeć na temat szeroko. Wziąć pod uwagę ile osób i jak intensywnie będzie eksploatowało dom, jak to wpłynie na nasze rachunki za ogrzewanie. Nie skupiać się tylko na kosztach inwestycji początkowej, ale popatrzeć całościowo, także na budżet dalszego utrzymywania domu.