Budownictwo drewniane w Polsce – kto je dzisiaj wspiera?
Dokąd może udać się Klient zainteresowany domem modułowym z drewna, chcący zweryfikować wykonawcę, zasięgnąć rady? Porozmawiamy dziś o tym z Wojciechem Nitką, Prezesem Zarządu Stowarzyszenia Dom Drewniany
Jak doszło do założenia Stowarzyszenia? Czy pomysł zrodził się z pasji do drewna czy wzorowali się Państwo na organizacjach z innych krajów?
Pomysł zrodził się w 2003 roku w mojej głowie; jego założeniem było uporządkowanie kwestii budownictwa drewnianego w kraju, w tym opracowanie standardów dla budownictwa drewnianego. Dzięki niemu powstała jedyna w Polsce literatura fachowa – „Wymagania techniczno-montażowe dla drewnianego budownictwa szkieletowego”, Gdańsk 2010, „Szkieletowy dom drewniany” Gdańsk 2013 i drugie wydanie w 2019 r. (obecnie w przygotowaniu już trzecie wydanie), a także „Drewniane budownictwo szkieletowe. Warunki techniczne wykonywania i odbioru robót”.
W 2003 r. w Polsce chyba nie było zbyt wielu zwolenników budownictwa drewnianego?
Początki drewnianego budownictwa szkieletowego datują się na przełom lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych. Związane są t z zarobkowymi wyjazdami do krajów Ameryki Północnej i Skandynawii. Tam większość osób pracowała na budowach, a po powrocie zakładali swoje firmy.
W 2003 roku budownictwo kulało, często domy budowali ludzie z małym doświadczeniem, nie do końca znając tajniki tej technologii. Nie było też dostępnych wielu materiałów dla tego typu budownictwa. Stąd powstawało sporo tandetnych domów, które w rzeczywistości psuły opinie o budownictwie drewnianym i odstraszały od niego wielu przyszłych inwestorów.
Są Państwo gwarantem jakości i wiarogodnym źródłem informacji o budownictwie z drewna i wykonawcach. O co najczęściej pytają potencjalni inwestorzy domów drewnianych?
Udzielamy wielu konsultacji w zakresie prawidłowych rozwiązań, polecamy rzetelne i wiarygodne firmy wykonawcze. Klienci najczęściej dzwonią lub przychodzą do biura SDD, aby zapytać z kim budować i szczegółowo wypytują o polecanych wykonawców. W Stowarzyszeniu członkami są firmy, które przestrzegają wymogów dotyczących budownictwa drewnianego, polecamy je inwestorom z pełnym przekonaniem.
Jak zmienił się polski rynek i polski klient przez tych prawie 18 lat istnienia Stowarzyszenia?
Rynek zmienił się bardzo, między innymi za sprawą wymienionej wyżej literatury i działalności Stowarzyszenia, które od lat stara się zmieniać opinię na temat budownictwa drewnianego. Zmiany przyszły też wraz z licznymi szkoleniami organizowanymi przez prezesa w ramach Centrum Budownictwa Drewnianego oraz wykładami organizowanymi przez Stowarzyszenie – na Politechnice Gdańskiej, gdzie od sześciu lat Stowarzyszenie prowadzi Akademię Budownictwa Drewnianego z grupą kilkudziesięciu absolwentów co roku; na studiach podyplomowych na Akademii Górniczo-Hutniczej, których Stowarzyszenie było współorganizatorem. Możliwości poszerzania wiedzy jest wiele, cieszymy się, że wciąż rośnie grupa fachowców, specjalistów, ale i coraz bardziej świadomych, zaangażowanych inwestorów.
Duży wpływ na rozwój budownictwa drewnianego mają też Targi Budownictwa Drewnianego „Buduj z drewna”, których cztery edycje odbyły się w Krakowie.
Rzeczywistość zmieniłaby się jeszcze bardziej gdyby z rynku można było usuwać firmy nierzetelne, które oferują tanie budownictwo, a więc niskiej jakości i z wykorzystaniem nieodpowiednich materiałów. W bazie danych mamy ponad 600 firm budujących domy o drewnianej konstrukcji szkieletowej, z czego połowę należałoby zamknąć za niewłaściwe budowanie, które swoim działaniem wciąż psują opinię o budownictwie drewnianym. Piszę to z pełną odpowiedzialnością wykonując dziesiątki ekspertyz rocznie. Jeśli chodzi o klientów, z roku na rok są to ludzie coraz bardziej wymagający – poszukują nie tylko tanich domów, ale przede wszystkim dobrze zbudowanych, które mają im służyć przez wiele lat. Stowarzyszenie Dom Drewniany oraz jego członkowie dokładają starań, aby to spełnić.
Nasi członkowie uczestniczą też w organizowanych przez Stowarzyszenie wyjazdach zagranicznych, np. do Szwecji, Finlandii czy Niemiec gdzie odwiedzając liczne firmy wykonawcze, zapoznają się z trendami europejskimi w rozwoju budownictwa drewnianego. Wszystko to wpływa na podnoszenie jakości domów stawianych przez członków naszego Stowarzyszenia tu w Polsce.
Jakie trendy Państwo teraz obserwują na rynku domów drewnianych?
Coraz więcej inwestorów świadomie podejmuje decyzje o budowaniu domów z drewna, jako budynków ekologicznych, których budowa ma duży wpływ na ochronę środowiska i klimatu. Zauważalny jest na rynku trend budowy domów z bali. Wystarczy wspomnieć, że działa już ponad 250 firm budujących domy w tej technologii. Niestety także i w tym zakresie działają nieuczciwe firmy.
Jak Państwo promują w Polsce budownictwo drewniane?
Głównym celem Stowarzyszenia jest właśnie promocja rzetelnego budownictwa drewnianego. Taki zapis mamy w statucie. Robimy to na różne sposoby – działamy w Internecie, prowadzimy kilka fanpage`ów na Facebooku, organizujemy różnego rodzaju seminaria, jak np. Dni Otwarte Drewna, prowadzimy liczne wykłady i szkolenia na uczelniach czy dla Izb Inżynierów Budownictwa oraz seminaria podczas Targów Budownictwa Drewnianego „Buduj z drewna” w Krakowie. Podczas targów potencjalni inwestorzy mogą porozmawiać bezpośrednio z firmami budującymi domy drewniane oraz firmami, które produkują materiały wykorzystywane przy budowie domów z drewna. Na targach organizowanych corocznie przez 4 lata, których cykliczność przerwała pandemia, organizowane jest seminarium dla zainteresowanych. Piszemy także liczne artykuły do prasy i magazynów.
Jednym z ważnych punktów promocji było spotkanie w Warszawie z Erwinem Thoma, twórcą drewna księżycowego, w ramach konferencji „Poznaj tajemnice drewna”.
Jakie najważniejsze na dziś potrzeby związane z budownictwem drewnianym widzą Państwo w Polsce?
Najważniejszą rzeczą dla rozwoju budownictwa drewnianego jest zmiana wielu przepisów i regulacji ograniczających budownictwo drewniane, np. zmiana przepisów przeciwpożarowych, które chyba najbardziej dziś blokują jego rozwój.
Istotną kwestią jest także opracowanie krajowych standardów dla drewnianego budownictwa szkieletowego i dla domów z bali.
Dziś na przykład inspektor nadzoru nie ma się do czego odnieść kontrolując budowę. Na jakiej podstawie ma stwierdzić czy firma buduje dobrze czy źle, do czego ma się odnieść, na jakie materiały ma się powołać? Każdy wykonawca buduje według własnych założeń i uważa że, wykonuje swoją pracę dobrze. I na jakie materiały ma się powołać, wykazując, że buduje zgodnie z wymaganiami w tym zakresie?
To samo dotyczy projektantów. Każdy projektuje według własnego uznania, choć bardzo często odbiega to od przyjętych ogólnie standardów. Dlatego nasze Stowarzyszenie stara się i dba o wymianę doświadczeń między członkami SDD, aby mimo braku przepisów i dokładnych wytycznych, domy, które powstają były trwałe i energooszczędne, dla zadowolenia inwestorów.